Mobil uygulamalarda yönetim paneli kullanılmadığında yaşanan sıkıntılar

Mobil uygulamalarda yönetim paneli kullanılmadığında yaşanan sıkıntılar


Mobil uygulama pazarı temelde Apple-iOS ve Google-Android depoları tarafından yönetilmektedir. Uygulamaların tamamı depoların kurallarına uymak zorundadır. Bu kurallar, mobil uygulamala projelerine yaklaşımın farklılaşmasını gerektirmektedir.
 

Yeni versiyon çıkarma konusunda mobil uygulamaları masaüstü yada web uygulamalarından ayıran çok önemli bir fark vardır: Uygulamada yaptığınız güncellemeleri hemen devreye alamazsınız. Deponun denetiminden geçmesini beklersiniz. Bu bazen bir ayı bulur! Hatta Apple bazen yeni versiyonunuzu tamamıyla reddeder, geliştirmeleri baştan yapmanız gerekir.
 
Bu nedenle uygulamayı geliştirirken, kodlarda mümkün olduğunca az değişiklik yapacak şekilde planlama yapmanız gerekir. Bunu sağlamak için iki yol görünüyor;
 
  1. Gelecekteki ihtiyaçları tam öngörerek, hiç değişmeyecek bir uygulama geliştirmek. Ki bu gerçek hayatta pek mümkün olmaz. Çünkü uygulama canlıya çıktıktan sonra kullanıcı geribildirimlerine göre mutlaka içeriklerde değişiklik yapmak isteyeceksiniz. Örneğin uygulamada yayınladığınız ürün özelliklerine yenisini eklemek isteyeceksiniz.
  2. Uygulamanızın içeriğini merkezi bir yönetim panelinden çekmektir. Bu sayede, yazılımda değişiklik yapmadan içeriklerde değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin uygulamanızdaki metinlerde veya resimlerde değişiklik yapmak istediğinizde bunu yazılımı değiştirmeden online olarak merkezi yönetim panelinizden yapabilirsiniz.
 
Eğer yönetim paneli kullanırsanız mobil uygulamanızın içeriği dinamik hale gelmiş olur. Fakat bu kez yönetim panelinde yeni versiyon çıkarmak için bir geliştirici tutmanız gerekir. Bundan da kurtularak mobil geliştiricinin kendi başına herşeyi yapabilmesine imkan vermek için bir backend service kullanabilirsiniz. Bu sayede mobil uygulama projeniz uçtan-uca çevik bir yapıya kavuşur.