Web sitemizi kime yaptırmalıyız?

Web sitemizi kime yaptırmalıyız?

Web site yapım süreçleri analiz, tasarım, geliştirme, test, yayına geçme ve bakım gibi bir kaç adımdan oluşur. Bu adımların her birinde farklı teknik uzmanlıklara sahip kişilerin bu proje aşamalarında görev alması gerekmektedir. Yapılan site blog v.b. kişisel bir site ise bu adımların hepsini teknik bilgisi yeterli tek bir kişi de yapabilir ama özellikle bir şirket sitesinde böyle bir durum söz konusu olmayacaktır.

Diyelim ki web sitenizi kendi bünyenizde yapmak yerine dışarıdan destek almaya karar verdiniz. Böyle bir durumda işi yapacak şirketi seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım kriterler bulunmaktadır. 
 
  • Seçtiğiniz şirketteki ekiplerin bu işi yapabilecek düzeyde teknik birikiminin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
  • Şirketin daha önceden yaptığı referanslar talep edilmeli ve bu referanslar detaylı incelenmelidir.
  • Şirketin proje sonunda web sitenize ait kaynak kodları, tasarımları ve diğer dokümanları size eksiksiz teslim edeceğinden ve olası bir sorun ya da güncelleme talebinizde desteğini sürdürülebileceğinden emin olmanız gerekir.
 
Web sitesi çalışmalarında alacağınız tekliflerde çok farklı fiyatlar karşınıza çıkabilir. Bu yüzden web sitesi süreçlerinde sadece maliyetlere odaklanmayıp işi hakkıyla yapabileceğinden emin olduğunuz, konusunda uzman bir şirketten profesyonel destek almak son derece önemlidir. Aksi bir durumda çıkan işten memnun olmayıp defalarca aynı işi yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.